wtorek, 3 stycznia 2012

Maria Czapska "Ostatnie odwiedziny i inne szkice"


Zostało zaspokojone moje pragnienie przeczytania wspomnień wybitnych postaci kultury polskiej XX wieku, a uczyniła to Maria Czapska dzięki publikacji "Ostatnie odwiedziny i inne szkice", w której zostały zebrane jej artykuły i recenzje z lat 1950-1974 publikowane w czasopismach emigracyjnych.
Tom otwiera piękne wspomnienie (zamiast wstępu) o Marii Czapskiej "Marynia" autorstwa Konstantego A. Jeleńskiego. Autorka wspomina wiele wybitncy postaci, ale ja zwróciła uwagę m. in. na: Janusza Korczaka (rok 2012 będzie właśnie Rokiem Janusza Korczaka) bardzo ciekawy i poruszający jest opis odwagi Doktora, który wraz ze swoimi dziećmi z Domu Sierot wyszedł z getta, a później wszyscy zostali wywiezieni o Treblinki na śmierć.  Maria Czapska wspomina też Anielę Zagórską (przyjaciółkę Marii Dąbrowskiej), która była tłumaczką dzieł Conrada przez całe swoje życie można powiedzieć, ponieważ zmarła przy tłumaczeniu "Złotej strzały", która znajdowała się na biurku w chwili jej śmierci. Oczywiście nie mogę pominąć wspomnienia o Marii Dąbrowskiej, które powstało w jubileusz jej pracy twórczej. Kilka razy juz je czytałam, ale nadal z przyjemnością do niego wracam.
W tej publikacji można również, przeczytać omówienia książek: Mirona Białoszewskiego, Adama Czerniakowa, Wacława Lednickiego czy Janiny Żółtowskiej.
Dużo Maria Czapska wspomina osób związanych z Kresami Wschodnimi i to jest dla mnie szczególnie ważne i interesujące.
Polecam.

Maria Czapska, Ostatnie odwiedziny i inne szkice, Więź, Warszawa 2006. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz